چسب بوتیل چیست و چه مزایایی دارد؟

چسب بوتیل

در ساخت شیشه های دوجداره، سه جداره و چند جداره، مرحله ایجاد فضایی که مابین لایه های شیشه تعبیه می شود بسیار مهم و دارای حساسیت بالایی می باشد. پنجره های چند جداره همانطور که از نامشان پیداست از چند لایه شیشه تشکیل شده اند که مابین این لایه ها اسپیسر جداکننده شیشه قرار می گیرد تا فاصله میان لایه ها را حفظ نماید. در این فضای خالی عموما گازی بدون رطوبت (گازهای نجیبی چون آرگون، کریپتون یا زنون بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند) با فشار تقریبی برابر با فشار هوای بیرون جای می گیرد. این لایه های شیشه ای برای چسبیدن به اسپیسر شیشه دوجداره و درزگیرهایی غیرقابل نفوذ دارند که در اینجا مبحث چسب بوتیل و ضرورت استفاده از آن بدین منظور مطرح می شود. درون اسپیسرهای بین دو لایه نیز مواد نمگیری پر می شوند تا رطوبت و بخار فضای بین دو لایه را به خود جذب نمایند. در این مبحث به معرفی و پرداختن به مطالبی در رابطه با این چسب به عنوان یک درزگیر مورد استفاده در ساخت پنجره های دو جداره، سه جداره و چند جداره می پردازیم.
کیفیت درزگیر در ساخت شیشه عایق با کیفیت بالا (IG) بسیار مهم است. طیف گسترده ای از فن آوری های درزگیر پنجره در دسترس تولید کنندگان عایق شیشه وجود دارد، از آن جمله می توان به واکنش دهنده های دو بخشی، مواد ذوب شده واکنش پذیر و غیر واکنش دهنده ها، مانند پلی اتیلن بوتیلن اشاره کرد. هر کدام از این فناوری ها مزایا و چالش های خاص خود را دارند. به عنوان مثال، چسب بوتیل یک فناوری سیلانت عایق شیشه ای مقرون به صرفه است که سالهاست مورد استفاده گسترده قرار گرفته است. چسب بوتیل نوعی پلیمر انعطاف پذیر پلی سولفاید مانند چسب پلی سولفاید محسوب می شود که از پلیمرهای آلیفاتیکی با پیوندهای گوگرد در زنجیره پلیمری خود ساخته شده است. اتصالات پلیمرهای پلی سولفاید می توانند دو، سه و چند گوگردی باشند. این پلیمرها یا همان چسب بوتیل در شیشه های چند جداره می توانند به صورت های مختلف از جمله مایع و یا نواری به کار روند. با پردازش مستقیم و عملکرد اثبات شده آن، جای تعجب نیست که چرا چسب بوتیل اینقدر محبوب است.

قیمت چسب بوتیل
به کارگیری چسب بوتیل بسیار آسان است و نیازی به تجهیزات یا اضافه کردن مواد ندارد. از آنجا که بوتیل ها تغییر نمی کنند، آنها هیچ گونه فرآورده جانبی رادیواکتیو تولید نمی کنند، بدون ایزوسیانات هستند، قابل استفاده مجدد هستند و ماندگاری بیشتری دارند. بر خلاف درزگیرهای شیشه ای دو قسمتی، مانند پلی سولفاید، پلی اورتان و سیلیکون، سیلانت های لاستیکی چسب بوتیل در مدت چند دقیقه پس از استفاده، به قدرت کامل دست می یابند و امکان کنترل فوری را نیز می دهند. یکی از کارشناسان مطرح این حوزه معتقد است چسب بوتیل به گونه ای طراحی شده است که بتواند به طور یکنواخت و بدون مقاومت در برابر تغییرات دمایی در دمای پیش بینی شده مقاومت کند و همچنین در انواع تجهیزات و تنظیمات فضا قابل استفاده است.

در چسب بوتیل خصوصیات ذاتی بسیاری وجود دارد که آن را به عنوان یک جزء مطلوب درزگیرهای شیشه ای عایق بندی می کند. این چسب ها در ذات خود بخار پذیر بوده و از تبخیر بنزین زیاد و رطوبت کمی برخوردار است که برای حفظ یک پنجره بدون مه و آرگون برای مدت زمان طولانی بسیار حیاتی است. چسب بوتیل انعطاف پذیری بالایی دارد که می تواند به راحتی خود را به ویژگی های استثنایی لرزش ارتعاشی ارتقا دهد. این خاصیت ارتجاعی به سیلانت می تواند در برابر فشارهای مکرر ناشی از انبساط و انقباض فضای هوای شیشه ای عایق که با نوسانات دمای فصلی و روزانه همراه است، مقاومت کند. سیلانت چسب بوتیل همچنین دارای دمای انتقال شیشه ای کم است، به این معنی که در دماهای پایین انعطاف پذیر است و باعث حفظ خاصیت ارتجاعی و چسبندگی به شیشه در آب و هوای سرد می شود.

در صنعت تولید چسب بوتیل ساخت درزگیرهای شیشه ای نیز شامل می شود که این خاصیت مفید ذاتی چسب بوتیل را تقویت  می کند تا درزگیر هایی را که مقاومت استثنایی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد، در اختیار مشتریان قرار دهند، چسب بوتیل در برابر شرایط محیطی گسترده، انعطاف پذیر باقی می ماند و چسبندگی محکمی را شکل داده و حفظ می کند. چسب بوتیل گزینه ای اقتصادی و آزمایش شده و واقعی برای تولید کنندگان IG است.

کاربرد چسب بوتیل نواری

چسب بوتیل نواری برای نصب واحدهای پنجره دو جداره، شیشه چند لایه و شیشه منفرد در پنجره و درها در شرایط بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
این دسته از چسب ها با ترکیب عملکرد عالی، دوام، امنیت و سهولت در استفاده با یک ظرافت و یکپارچه بدون رنگ، مورد استفاده در بسیاری از کارخانه ها است. تا چسب های مخصوص با مشخصات آن را برآورده کند. قیمت چسب پلی سولفاید و چسب بوتیل نواری در بازار بسته به شرایط مختلف دارد.

قیمت چسب بوتیل

ویژگی ها و مزایا

 • چسب بوتیل نواری برای قاب های بدون تخلیه و زهکشی و تهویه مناسب است.
 • نتیجه نهایی آن عالی است و نیازی به پوشش ندارد
 • در مورد قطعاتی که نیاز به از بین بردن فاصله در آنها وجود دارد پاسخگو خواهد بود.
 • می توان بلافاصله آن را با رنگ پوشاند و لکه های حاصل را با استفاده از حلال پاک کرد.
 • نصب فوری روی چوب روکش دار – بدون نیاز به مواد خاص یا پیش نیاز.
 • ویژگی تحمل وزن بالا- می تواند بارهای با وزن بالا را تا ۲۰۰۰pa تحمل نماید
 • مواد بادوام- بسته به شرایط بیش از ۲۰ سال
 • امنیت پیشرفته

برنامه های کاربردی

 • جهت نصب واحدهای شیشه ای و دو جداره در پنجره ها و درهای چوبی در محل یا کارخانه.
 • برای نصب انواع شیشه از جمله لمینیت، کنترل خورشیدی، میزان انتشار کم، سفت شدن، پلی کربنات ها و … .
 • جهت نصب واحدهای دو جداره و شیشه منفرد در پنجره های فلزی.
 • برای قاب های داخلی و خارجی با مهره.

اندازه های موجود:
۲٫۵ mm x 12mm x 19m سیاه (۱۲۰ رول در هر جعبه)
۳ mm x 12mm x 15m سیاه (۲۰ رول در هر جعبه)
۳ mm x 15 mm x 15m سفید (۱۶ رول در جعبه)

چسب بوتیل پنجره دوجداره

چسب بوتیل تولید داخل

برخلاف تصورات بسیاری از مخالفان طرح تولید چسب بوتیل داخلی، صنعتگران مواد شیمیایی کشورمان در سال ۱۳۹۰ توانستند با تلاش و پشتکار فراوان چسب بوتیل داخلی را تولید و وارد بازار نمایند. و به فروش چسب پلی سولفاید و چسب بوتیل بپردازند.

چسب بوتیل که در بالا نیز بدان اشاره شد به عنوان درزگیر در شیشه های دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد و در کشور ما در دو نوع A و B تولید می شود و در اصل از پلیمر پلی سولفاید تهیه می شود تا مدت زمانی حدود یکسال بدون هیچ گونه پوششی اعم از نایلون یا آلومینیوم قابل استفاده می باشد و خشک نمی شود. در مواردی که روی چسب با پوشش های مذکور پوشیده شده باشد و یا در صورت پوشیده نشدن خشک شود به طور قطعی بایستی به اصالت پلیمر پلی سولفاید آن شک کرد چرا که در چنین مواردی از پلیمرهای مخلوط در تهیه چسب استفاده می شود که معمولا عمر آنها به بیش از سه ماه نرسیده و پس از مدت کوتاهی خشک شده و یا شروع به فاسد شدن می کنند؛ در صورت استفاده از این چسب های فیک مصرف کننده با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و عدم دقت در انتخاب چسب بوتیل اصل می تواند منجر به اتلاف زمان و هزینه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *