عبارت پنجره های دوجداره در ساخت و ساز و بهسازی منزل بسیار فراگیر است و به نظر می رسد نیازی به معرفی ندارد. اما برای درک فواید آن، ابتدا مهم است که دقیقاً آنچه را که هست درک کنیم.
به عبارت ساده، از شیشه دو جداره در انواع تاسیسات شیشه ای (بخصوص پنجره) استفاده می شود و شامل دو صفحه شیشه ای در همان قاب است که توسط چسب پلی سولفاید به هم متصل می‌شوند و میان آنها یک لایه نازک هوا (خلاء) یا بعضاً گاز بی اثر مانند آرگون وجود دارد. پنجره های دوجداره، سرما را از بین می برند و گرما را حفظ و به عنوان مانعی بین دنیای داخل و خارج عمل می کنند.

پنجره های دوجداره

منشاء پنجره های دوجداره

اولین گزارش از صفحات شیشه ای که به عنوان محافظ سرما مضاعف شده اند کمی نامشخص است، اما گفته می شود این موضوع ریشه در اوایل سال ۱۸۷۰ در اسکاتلند دارند. هرکسی که به ارتفاعات سفر کرده باشد، می داند که هوای اسکاتلند تا چه حد می تواند سرد باشد و در طول زمستان خانه های ویکتوریا با چندین اتاق برای گرم کردن چیزی شبیه به یخچال های غول پیکر هستند.

ساکنان اقامتگاه های سرد متوجه شدند که با اتصال یک ورق اضافی یا صفحه شیشه ای به پنجره های خود می توانند پنجره های تقویت شده بسازند که به عنوان مانعی بین سرمازدگی شدید زمستان و خانواده های لرزان از سرمای آنها باشد. راه حل آنها به اندازه ای کاربردی بود که شاید همه ما نیز این کار را تا زمستان امسال انجام دهیم تا از شدت ورود سرما به منزلمان اندکی کاسته شود.

پنجره های دوجداره ای که امروزه می شناسیم، توسط C D Haven در سال ۱۹۳۰ در ایالات متحده اختراع شدند. این طراحی شامل دو صفحه شیشه ای که از نظر اندازه و ضخامت برابر است و به یک قاب واحد پیوند می خورند، بود ساخت شیشه های کاملاً یکسان در آن زمان بسیار گران و غیر عملی بود. تا سال ۱۹۴۱ که موفق شدند محصول ابتکاری خود را به تولید انبوه برسانند.