اسپیسر شیشه دوجداره چست و چرا ضروری است؟

اسپیسر شیشه

اسپیسر شیشه به قطعاتی کوچک که می توانند پلاستیکی یا فلزی باشند گفته می شود که برای جدا کردن و پشتیبانی از دو (یا سه) شیشه در یک پنجره چند جداره کار می کنند. ابتدا دو صفحه شیشه توسط چسب شیشه دو جداره به هم متصل شده و اسپیسر شیشه صفحات را در جای خود نگه می دارد، بنابراین فضای هوایی پر از گازهای نجیب مانند آرگون یا کریپتون را در پنجره های پر از گاز ایجاد می کنند. اسپیسر شیشه بخش مهمی از هر واحد پنجره است زیرا ضمن ارتقاء مهر و موم حرارتی و رطوبت پنجره، باعث تقویت تمامیت ساختاری پنجره می شوند و باعث افزایش اثربخشی آن می شوند. کیفیت این مهر و موم ها همچنین باعث افزایش توانایی عایق بندی پنجره می شود.
اسپیسر شیشه های با کیفیت بالا، بادوام، مستحکم و دارای عایق بندی بالا هستند. با اطمینان از اینكه اسپیسر شیشه از این صلاحیت های خاص برخوردار باشد، مشخص می شود كه از چه نوع موادی برای ساخت خود فضا استفاده شود و هر ماده مزایا و اشکالاتی دارد. هنگامی که از فضای با کیفیت بالا به همراه پنجره های روکش الکترونیکی استفاده می شود، می توان بهره وری انرژی خود پنجره را تا حد زیادی بهبود بخشید. امکان خرید اسپیسر شیشه‌های دوجداره در مدلهای مختلف وجود دارد همچنین می‌توانید تنوع قیمت چسب پلی سولفاید را در فروشگاه تیداکل مشاهده کنید.

اسپیسر شیشه دوجداره

ترکیب بندی

بیشتر اسپیسر شیشه ها از نوعی فلز یا پلاستیک تشکیل شده اند. اسپیسر شیشه فلزی نسبت به انواع فوم قوی تر و با دوام تر است، اما از نظر عایق بودن حرارتی ضعیف تر می باشد. علاوه بر این، اسپیسر شیشه آلومینیومی به دلیل عدم توانایی در تنظیم دما و همچنین سایر موارد، باعث ایجاد مسائلی مانند مه شکن شیشه ای و ایجاد رطوبت می شود و همچنین به طور کلی به عنوان ماده ای جهت خشک کنندگی (خشک کن) شناخته می شود تا رطوبت ورودی به پنجره را جذب کند.

انواع جدیدی از اسپیسر شیشه ها برای افزایش کارایی فضا و به حداکثر رساندن کارآیی تولید می شوند. در حال حاضر، انواع انعطاف پذیر اسپیسر شیشه از جمله کارآمد ترین انواع هستند. آنها معمولاً عایق تر از اسپیسر شیشه نوع فلزی هستند و چگالشی کمتر دارند، مقادیر بهتر R (و بنابراین خاصیت عایق بندی بهتر) و مهر و موم بهتری نشان می دهند. این مهر و موم ها همچنین عایق صوتی بهتری نسبت به سایر انواع هستند.

در کنار اسپیسر شیشه، از درزگیرهای آلی و یا نمگیر شیشه دوجداره نیز برای تهیه پشتیبانی ساختاری استفاده می شود و به عنوان مانع رطوبت عمل می کنند.

اسپیسر پنجره دوجداره
عملکرد

علاوه بر ارائه پشتیبانی ساختاری از یک پنجره، اسپیسر شیشه یک سری کارکردهای مهم دیگر را نیز انجام می دهد. این کارکردها عبارتند از:

  • تنش ها را به دلیل گسترش صفحه پنجره به سبب تغییر دما و همچنین افت و خیزهای ناشی از اختلاف فشار، تأمین می کند. هنگامی که دما بالاتر است، یک اسپیسر شیشه انعطاف پذیر امکان انبساط را فراهم می کند و باعث کاهش انقباض در هوای سرد می شود. انعطاف پذیری اسپیسر شیشه باعث می شود تا درزگیر شکاف برنداشته و شکسته نشود و اطمینان حاصل گردد که مهر و موم روی پنجره تا حد امکان قوی باشد.
  • مانع از رطوبت برای جلوگیری از نشت آب یا بخار آب به داخل منزل یا پنجره می شود، که می تواند سبب مه شکن گردد. به طور کلی، اسپیسر شیشه فوم در جلوگیری از ایجاد بخار در داخل پنجره مؤثر است.
  • برای جلوگیری از بیرون آمدن گاز عایق در قسمت داخلی حفره پنجره، یک مهر و موم محکم فراهم می کند.
  • به عنوان یک عایق حرارتی خوب عمل می کند؛ با استفاده از اسپیسر شیشه اطمینان حاصل می شود که حرارت و سیستم های تهویه هوا برای تنظیم درجه حرارت در یک اسپیسر شیشه لازم نیست با کاهش اتلاف حرارت کار کنند. همچنین با تنظیم دمای صفحات، می توان چگالش را از روی پنجره کاهش داد.

انواع سیستم های  اسپیسر شیشه

اگرچه اسپیسرها عملکردهای یکسانی را در تمام پنجره ها نشان می دهند، اما دو روش اصلی برای مونتاژ این اسپیسرها وجود دارد که سطوح مختلفی از آب بندی و دوام را فراهم می کند. دو سیستم اصلی اسپیسرهای مورد استفاده در سیستم های پنجره ای چند جداره، شامل اسپیسر شیشه تک مهره و دو مهره  می باشد:

تک مهره

در سیستم های تک مهر و موم به روشی که نام آنها نیز نمایانگر آن است – با یک مهر و موم جمع آوری می شوند. در این نوع سیستم، درزگیر بوتیل آلی در انتهای اسپیسر استفاده می شود. این خود پنجره را در کنار هم نگه می دارد و از ورود رطوبت به میزان مشخصی جلوگیری می کند. این مهر و موم ها محکم هستند، اما به طور کلی آنقدر استحکام بالایی ندارند که در پنجره های پر از گاز مؤثر باشد که در آن نشت گاز مشکل جدی ایجاد می کند.

دو مهره

سیستم های دو مهر و موم سطح بالاتری از مهر و موم را نسبت به سیستم های تک مهره فراهم می کنند، زیرا این مواد حاوی یک سیلانت اولیه و ثانویه هستند. درزگیر اولیه، مجدداً یک ترکیب آلی بوتیل، برای جلوگیری از نفوذ آب و از بین رفتن گاز، اسپیسر را به شیشه خود مهر می زند. درزگیر سیلیکونی ثانویه سپس استحکام ساختاری را به پنجره می دهد.

اسپیسر پنجره سه جداره

بهترین سیستم اسپیسر شیشه چیست؟

آیا می خواهید بفهمید که بهترین سیستم فشرده سازی پنجره چیست؟ اگر عملکرد اصلی سیستم فشرده سازی پنجره را درک نکنید، انتخاب یک سیستم اسپیسر شیشه مناسب می تواند برای شما سخت باشد.
بهترین سیستم اسپیسر شیشه، سوپر اسپیسر است. این بهترین راهکار است زیرا باعث بهبود چشمگیر دمای سطح شیشه، جذب صوتی مناسب، کاهش فشار روی درزگیرها، مقاومت در برابر جریان مناسب گرما می شود و در مقابل تراکم بهتر از سایر سیستم های اسپیسر شیشه مقاومت می کند.
در چند دهه گذشته، سازندگان سیستم های فشرده سازی پنجره، انواع مختلفی از مواد و تکنیک ها را برای بهبود سیستم های اسپیسر شیشه امتحان کرده اند.
اسپیسر شیشه در عملکرد کلی یک پنجره نقش اساسی دارد زیرا تعیین می کند چه مقدار سرما یا گرما می تواند از طریق پنجره های شیشه ای دریافت شود. و در پنجره های عایق با فاصله دهانه پنجره از هم جدا می شوند. اینها بر عملکرد کلی پنجره شیشه عایق تأثیر می گذارد.

خرید اسپیسر شیشه دوجداره
چه چیزی باعث می شود استفاده از اسپیسر شیشه امری حیاتی باشد؟

از آنجا که پنجره ها در معرض محیط بیرونی قرار دارند، پنجره های خانه شما باید در همه نوع شرایط آب و هوایی در طول سال عملکرد خوبی از خود به نمایش گذارند. آنها باید در برابر تغییرات شدید دما، فشار و وزش باد شدید مقاومت کنند.
حتی پنجره های داخل خانه نیز باید در برابر تغییرات دما مقاومت کند. به علاوه، لبه شیشه عایق جایی است که یک پنجره سردتر می شود. استفاده از شیشه‌های دوجداره گزینه خوبی برای رفع این مشکل است.
گروه تیداکل آماده فروش چسب پلی سولفاید برای متصل کردن شیشه های دوجداره است. محل اتصال شیشه‌ها بخشی است که در مقابل تراکم بسیار آسیب پذیر است. تراکم می تواند به پنجره های چوبی خانه آسیب برساند و همچنین منجر به رشد قالب در پنجره های خانه شود.
در گذشته، پنجره های دو تخته دارای فضاهای ساخته شده از فلز بودند. به طور معمول، فلز مورد استفاده در اسپیسر شیشه، آلومینیوم بود. مسئله استفاده از این فلز این است که ماده موثری برای هدایت سرما و گرما می باشد.
در زمستان، هدایت سرما به داخل باعث می شود که لبه های شیشه سردتر شود. این کاهش در U-Factor عمومی شیشه کاهش می یابد و باعث کاهش راندمان انرژی می شود؛ به عبارت دیگر، جلوگیری از اتلاف گرما با آلومینیوم سخت تر می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *