چسب پلی اورتان و مزایای مهم آن

چسب پلی اورتان

پلی اورتان ازجمله مواد شیمیایی است که خواص ویژه ای دارد. نام اختصاری PU که ازجمله پلیمرها است بیانگر وجود پیوند اورتانی در ماده است این نوع چسب می تواند بصورت تک جزئی و یا دو جزئی مورد استفاده قرار گیرد. پلی اورتان می تواند فرآورده های مختلفی نظیر فوم، الاستومرها، پودر، مایع و امولوسیون ها را شامل شود. ازجمله کاربردهای چسب پلی اورتان در تمام مواد نرمال و یا موادی با سطح ناهموار و متخلخل، سطوح چوبی، فلزی، پلاستیکی و کامپوزیت ها استفاده می شود، ویژگی هایی که می تواند مشابه ماستیک اکریلیک نیز باشد.
همچنین می توان برروی کاشی، بتن و آجر نیز از آنها استفاده کرد. بهترین عملکرد این نوع چسب در مکان هایی است که احتمال ارتعاش قطعات متصل زیاد است و مانند ماستیک سیلیکونایز از انعطاف بالایی برخوردار است به همین دلیل می توان از آنها در صنعت اتومبیل سازی نیز استفاده کرد. این ماده ممکن است پس از ترکیب با موادی شبیه به تفلون و یا سلیکون عملکرد ضعیفی داشته باشد.

مزایای چسب پلی اورتان

مزایای چسب پلی اورتان

از جمله ویژگی های چسب پلی اورتان این است که در دمای بالا ذوب نمی شوند و تغییر شکل نمی دهند این ویژگی اغلب در پلی اورتان های ترموست قابل مشاهده است. مقاومت آنها در برابر رطوبت نیز باعث شده است که در سازه های آب بند و درزهای بتن قابل استفاده باشند همچنین در نمای فلزی و بتنی ساختمان ها نیز کاربرد بسیاری دارد. با این حال قابلیت های چسب پلی سولفاید باعث شده است که علاوه بر موارد استفاده جزئی، به عنوان چسب کارگاهی، بصورت عمده و در کارگاه های تولید پنجره دوجداره توسط دستگاه چسب زن پلی سولفاید نیز مورد استقبال و استفاده بیشتری قرار گیرد.

معایب چسب پلی اورتان

معایب چسب پلی اورتان

در کنار تمامی مزایا و کاربردهای مؤثر این چسب، ذکر معایب آن می تواند در نحوه صحیح استفاده از آنها مؤثر باشد. درواقع تمامی انواع پلیمر امکان تخریب را دارند و پلی اورتان نیز نوعی از پلیمرها است بنابراین ازاین امر مستثنی نیست و در عین اینکه مقاومت خوبی دارد اما در مقایسه با سایر اپوکسی ها و همچنین چسب پلی سولفاید در برابر رطوبت مقاومت کمتری دارد. آنزیم ها، اکسید شدن، تخریب بیولوژیکی، ترک برداشتن و شکستن، تجزیه در اثر حرارت و بسیاری عوامل طبیعی و انسانی ممکن است که باعث تخریب این نوع چسب شود. همجواری طولانی مدت با موادی نظیر آب و نمک، قارچ ها و سایر مواد میکروبی می تواند باعث کاهش کیفیت و یا تخریب کامل چسب پلی اورتان شود. همچنین در تماس با پوست دست می تواند مشکلاتی نظیر حساسیت های پوستی را ایجاد کند. رفع لک های چسب برروی پوست و یا سایر سطوح به سختی انجام می شود. همچنین بازه زمانی استفاده از چسب ۱ سال است و پس از این مدت ممکن است فاسد و یا غیر قابل استفاده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *