شیشه های دوجداره و مزایای پنجره های دوجداره

شیشه های دوجداره

فضای بین دو شیشه پنجره­ های دو جداره به صورت کامل درزبندی می شوند. نوع لایه ­های هوا در شیشه  دو جداره گاهی خشک و گاهی گاز بی اثر استفاده می ­شود. همچنین ضخامت لایه هوا در پنجره های دوجداره ۱۲ میلی متر می­باشد و توسط گازهای آرگون یا کریپتون پُر می­گردند. گاز آرگون رسانایی کمتری از هوا دارد و این چنین مانع عبور حرارت از خود می­شود. همچنین این گاز به دلیل نداشتن بو و مزه، غیر قابل اشتعال بودن در زمان­های حریق، تهیه آسان، هزینه پایین و مقرون به صرفه بودن استفاده می­گردد. غلظت گاز بیش از ۹۰ درصد باید باشد که هر ساله حدود ۰٫۵ تا ۱ درصد آن کاهش می­یابد. عمر مفید این گاز ۲۰ سال تخمین زده شده است.
فاصله بین جداره­های پنجره دو جداره معمولاً بین ۶ تا ۲۰ میلیمتر است. شیشه دوجداره باعث کاهش گرمای خورشید می­شود ولی این بدان معنی نیست که جلوی عبور نور را خواهد گرفت. عواملی که باعث می­شود شیشه های دوجداره به صورت عایق حرارتی عمل کنند می­توان به نوع و جنس شیشه، تعداد جداره­ های شیشه، حدفاصل دو شیشه، ضخامت لایه هوایی بین دو شیشه، نوع قاب، مقاومت حرارتی قاب و انواع دکوراتیو شیشه دو جداره هنگام نصب اشاره کرد.

شیشه های دوجداره

مزایای استفاده از شیشه های دوجداره

پنجره های یک ساختمان در واقع ارتباط دهنده میان فضای بیرون و داخل ساختمان­ها هستند که میزان مصرف انرژی را تعیین می­کنند. این ارتباط ضمن حفظ تعادل دما در خانه، باید بسیار کارآمد و مفید باشد. استفاده از پنجره­های معمولی نمی­تواند محافظی در برابر گرما، سرما، باد، باران، صدا و … باشد. با عایق بندی کردن فضای داخلی ساختمان از نظر حرارتی باعث جلوگیری از تبادل حرارت در فصول سرد سال می­شود. همچنین از ساختمان در برابر هدر رفت هوای خنک داخل ساختمان در فصول گرم سال محافظت می­کند. افزایش قیمت انرژی در ساختمان­ها سبب استفاده از شیشه های دوجداره برای کاهش اتلاف انرژی از سطوح خارجی ساختمان شده است
پنجره­ ها مهمترین بخش هدر رفت انرژی را به عهده دارند و استفاده از شیشه­ های دوجداره این هدر رفت را به حداقل خود می­رساند و در کاهش هزینه ­های حرارتی و برودتی بسیار مؤثر است. پس همانطور که ذکر شد، مهمترین مزیت استفاده از شیشه دوجداره بهره­ وری انرژی آن است. پنجره دو جداره عایق حرارتی را ارائه می­دهد که با وجود شیشه ­های دو جداره که توسط موادی همچون چسب پلی سولفاید به یکدیگر متصل شده اند، گرمای کمتری وجود دارد که از خانه خارج و یا وارد شود. این بدان معناست که روزهای گرم، دمای داخل خانه سردتر و در روزهای سرد، دمای گرم درون خانه حفظ می­ شود.

مزایای شیشه های دوجداره
از دیگر مزایای استفاده از پنجره های دوجداره می­توان به کاهش آلودگی صوتی آن اشاره نمود. امروزه با توجه به شلوغ شدن شهرها و گسترده شدن فعالیت­ های شهری، آلودگی صوتی به وجود آمده ناشی از این موارد مانند سایر آلودگی­ ها مورد توجه قرار گرفته است. همچنین ساخت و ساز برخی ساختمان­ها کنار اتوبان­ های شلوغ و یا محل ­های دارای آلودگی صوتی موجب استفاده از شیشه­ های دوجداره گردیده است. متوسط شدت آلودگی صوتی در محیط­ های معمولی شهری حدود ۶۰ -۷۰ دسیبل است. صدا با شدت ۶۰ دسیبل صدای مزاحم و با شدت ۹۰ دسیبل مضر برای سیستم شنوایی شناخته شده است. همچنین با شدت بیشتر از ۱۲۰ دسیبل بالاتر از آستانه تحمل بوده و بسیار خطرناک محسوب می­شود. برای این ساختمان­ها در این چنین مکان­هایی از این شیشه های دوجداره استفاده شده که میزان آلودگی صوتی را به حداقل می­رسانند و محیطی امن و آرام در داخل ساختمان ایجاد می­کنند.

ویژگی های شیشه های دوجداره
یکی از مزایای شیشه های دوجداره قابلیت جایگزینی روی هر نوعی از پنجره­ های قدیمی بدون هیچ اثری است. علاوه بر آن در پنجره های دوجداره امکان استفاده از ریموت، کنترل برقی و تجهیزات الکترونیکی نیز وجود دارد. این امکان هزینه زیادی را در برخواهد داشت که با کمترین زحمتی از راه دور پنجره باز و بسته شود.
امکانات دیگری که این یراق­آلات در پنجره های دوجداره در اختیار قرار می­دهد قابلیت اتصال در و پنجره ها به سیستم اتوماسیون خانه یا حتی به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان است. همچنین مزایای بسیاری از لحاظ نصب سریع و آسان، وجود چسب پلی سولفات که باعث شستشوی راحت، عدم نفوظ رطوبت می شود همچنین غیرقابل اشتعال، وزن کم دربرابر زلزله، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، جلوگیری از تأثیرات مخرب ماورای بنفش، امکان نصب توری­ها و پرده­های زیبا و خاص، کاهش تابش سرد، بالاترین عایق حرارتی، آب بندی کامل و جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان، کاهش هزینه­ های سرمایشی و گرمایشی ساختمان، موثر در حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا از طریق کاهش نیاز به روشن کردن وسایل گرمازا و تولید کننده دی اکسید کربن، ایجاد محیطی پاکیزه در داخل ساختمان، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش UV و جلوگیری از انتقال آن به خانه، استحکام بالا، پایداری و عمر بالا، داشتن قابلیت استفاده مجدد پس از تخریب و نوسازی و بسیاری دیگر از مزایا که استفاده از شیشه های دوجداره را بیش از پیش ملزم­ می­کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *