سیلیکاژل شیشه دوجداره چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سیلیکاژل شیشه دوجداره

بهتر است قبل از پرداختن به مبحث استفاده از سیلیکاژل شیشه دوجداره، در ساخت پنجره های دوجداره به ارائه مباحثی در رابطه با معرفی خود ماده سیلیکاژل بپردازیم و بدین طریق مطلب را به یکی از مهم ترین کاربردهای آن یعنی سیلیکاژل شیشه دوجداره هدایت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تا انتهای متن همراه ما باشید.

سیلیکاژل پنجره دوجداره
سیلیکاژل

سیلیکاژل نوعی فرم آمورف و متخلخل از دی اکسید سیلیکون (سیلیس) است که از یک چارچوب سه بعدی نامنظم اتم های سیلیکون و اکسیژن متناوب با حفره ها و منافذ در مقیاس نانومتر تشکیل شده است. حفره ها ممکن است حاوی آب یا مایعات دیگری باشند، یا ممکن است توسط گاز یا خلاء پر شوند. در حالت دوم، مواد صحیح تر است که به نام Silica xerogel خوانده شوند.
سیلیکا xerogel با اندازه منافذ متوسط ۲٫۴ نانومتر دارای میل ترکیبی قوی برای مولکول های آب است و به عنوان یک ماده خشک کن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد (کاربرد سیلیکاژل به عنوان سیلیکاژل شیشه دو جداره را به این نوع ذرات مرتبط خواهیم کرد). سخت و شفاف است، اما بطور قابل توجهی نرمتر از شیشه سیلیس یا کوارتز است و در صورت اشباع با آب سخت می ماند.
سیلیس xerogel معمولاً به عنوان دانه های درشت با قطر چند میلی متر تجاری می شود. بعضی از دانه ها ممکن است حاوی مقادیر کمی از ماده شاخص باشند که هنگام جذب مقداری آب رنگ را تغییر می دهند. پاکت های کاغذی کوچکی که حاوی گلوله های سیلیس xerogel است، معمولاً با هشدار “نخورید” ، اغلب در بسته های مواد غذایی خشک قرار می گیرند تا رطوبتی که ممکن است باعث خراب شدن غذا شود را جذب نمایند.
سیلیکاژل «مرطوب»، همانطور که از محلول های سیلیکات قلیایی تازه تهیه می شود، ممکن است در یک قوام از ژل شفاف نرم، شبیه ژلاتین یا آگار، تا یک جامد سخت متفاوت باشد. گاهی اوقات در فرآیندهای آزمایشگاهی، به عنوان مثال برای سرکوب همرفت در مایعات یا جلوگیری از استقرار ذرات معلق از این نوع سیلیکاژل استفاده می شود.

خرید سیلیکاژل شیشه دو جداره

تاریخچه

سیلیکاژل در اوایل دهه ۱۶۴۰ تحت یک کنجکاوی علمی به وجود آمد. در جنگ جهانی اول برای جذب بخارات و گازهای موجود در قوطیهای ماسک بنزین آن را مورد استفاده قرار دادند. مسیر مصنوعی برای تولید ژل سیلیکا توسط استاد شیمی والتر A. پاتریک در دانشگاه جان هاپکینز در سال ۱۹۱۸ ثبت شد.
در جنگ جهانی دوم، سیلیکاژل برای خشک نگه داشتن پنی سیلین، محافظت از تجهیزات نظامی در برابر آسیب رطوبت، به عنوان یک کاتالیزور ترک خوردگی سیال برای تولید بنزین اکتان بالا و برای ساپورت از کاتالیزور تولید ضروری شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفت.

انواع سیلیکاژل شیشه دوجداره

نوع A -: گلوله های به رنگ روشن، قطر تقریبی منافذ حفره ها ۲٫۵ نانومتر، خاصیت خشک کردن و ضد رطوبت، می توانند به عنوان حامل کاتالیزور، جاذب، جداکننده و جاذب فشار متغیر مورد استفاده قرار گیرند.

نوع B – : گلوله های سفید شفاف، قطر منافذ: ۴٫۵ ⁠ -۷٫۰ نانومتر، جاذب مایع، حامل های خشک و عطر، همچنین ممکن است به عنوان حامل کاتالیزور در بستر های بخصوص مورد استفاده قرار گیرند.

نوع C – : ساختار شفاف، میکرو شکل دار، مواد اولیه برای تهیه بستر سیلیس. علاوه بر خاصیت خشک کنندگی و غربالگری، آن را به شکل ژل سیلیکا به شکل کلان تشکیل می دهد که به عنوان حامل خشک کننده، جاذب و کاتالیزور استفاده می شود.

ژل آلومینا سیلیس: زرد روشن، شیمیایی پایدار، مقاوم در برابر شعله، نامحلول به جز در اسیدهای قلیایی یا هیدروفلوئوریک. قطبیت سطحی، پایداری حرارتی، عملکرد بهتری از سیلیکاژل ریز و درشت.

پایدار کننده سیلیکاژل: پودر جامد میکرو متخلخل غیر کریستالی، غیر سمی، مقاوم در برابر شعله، در ماءالشعیر غلات برای بهبود طعم، شفافیت رنگ و کف و برای از بین بردن ناخالصی های غیر میکروارگانیسم استفاده می شود.

تولید سیلیکاژل شیشه دوجداره

خصوصیات سیلیکاژل شیشه دوجداره

سطح ویژه خاص سیلیکاژلی (حدود ۸۰۰ مترمکعب در گرم) به آن اجازه می دهد تا به سرعت آب را جذب کند، و آن را به عنوان یک ماده خشک کن (خشک کننده) مفید و نوعی نمگیر شیشه دوجداره درآورد. ژل سیلیکا اغلب به عنوان رطوبت “جذب” توصیف می شود، که ممکن است در صورت نادیده گرفتن ساختار میکروسکوپی ژل، مانند بسته های ژل سیلیکا یا سایر محصولات، مناسب باشد. با این حال، ژل سیلیکا ماده ای است که باعث جذب رطوبت بر روی سطح منافذ متعدد آن می شود و نه جذب آن به بخش عمده ژل.

احیا

پس از اشباع با آب، ژل را می توان با گرم کردن آن به ۱۲۰ درجه سانتیگراد (۲۵۰ درجه فارنهایت) برای ۱-۲ ساعت بازسازی کرد. بعضی از انواع ژل سیلیس در صورت مواجهه با آب کافی “پاپ” می شوند. این در اثر شکستن کره های سیلیس هنگام تماس با آب ایجاد می شود.

آماده سازی

یک محلول آبی از سیلیکات سدیم برای تولید یک رسوب ژلاتینی که شستشو می شود، اسیدیته می شود و سپس برای تولید سیلیکاژل بی رنگ، ضد آب می شود. هنگامی که یک نشانه مشهود از میزان رطوبت ژل سیلیکا مورد نیاز باشد، تتراکلروکلوبالت آمونیوم (II) (NH4) 2CoCl4 یا کلرید کبالت CoCl2 به آن افزوده می گردد. این باعث می شود که ژل در هنگام خشک شدن به رنگ صورتی و در هنگام آبرسانی آبی رنگ شود. یک شاخص جایگزین متیل بنفشه است که در هنگام خشک شدن به رنگ سبز در هنگام آبرسانی به رنگ نارنجی در می آید. به دلیل ارتباط بین سرطان و کلرید کبالت، در اروپا بر روی سیلیکاژل علامت ممنوع است استفاده می کنند.

ماده خشک کن و سیلیکاژل شیشه دوجداره

در بسیاری از موارد، رطوبت منجر به رشد قالب و فساد در انواع مواد می شود. اینجاست که مبحث سیلیکاژل شیشه دوجداره مطرح می شود چرا که سیلیکاژل یکی از مهم ترین مواد خشک کن مورد استفاده در صنعت شیشه ها و پنجره های دو جداره، سه جداره و چند جداره دیگر است. که در دوام چسب پلی سولفاید نیز تأثیر مهمی دارد. تراکم در اثر رطوبت همچنین ممکن است به موارد دیگر مانند وسایل الکترونیکی آسیب برساند و ممکن است تجزیه مواد شیمیایی مانند قرص های ویتامین را تسریع کند. از طریق گنجاندن بسته های ژل سیلیکا، این موارد می توانند مدت بیشتری حفظ شوند.
ژل سیلیکا همچنین ممکن است بدین منظور مورد استفاده قرار گیرد که رطوبت نسبی (RH) در داخل موج فرکانس رادیویی یا ماهواره انتقال سیستم ماهواره ای را تا حد ممکن پایین نگه دارد. ایجاد رطوبت بیش از حد در یک موجبر می تواند باعث ایجاد قوس درون خود موجبر شود و به آمپلی فایر که از آن تغذیه می کند آسیب برساند. همچنین دانه های آب که در داخل موج تشکیل و متراکم می شوند، امپدانس و فرکانس مشخصه را تغییر داده و سیگنال را تخریب می کنند. واضح است که یک سیستم هوای فشرده شده بایستی کوچک (شبیه به یک پمپ کوچک آکواریوم خانگی) باشد که بتواند هوای داخل موج را روی یک شیشه ژل سیلیکا بچرخاند.

سیلیکاژل خرید
از سیلیکاژل برای خشک کردن هوا در سیستم های هوای فشرده صنعتی نیز استفاده می شود. هوا از تخلیه کمپرسور در بستر دانه های سیلیکاژل عبور می کند. ژل سیلیس رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و از آسیب در نقطه استفاده از هوای فشرده به دلیل تراکم یا رطوبت جلوگیری می کند. از همین سیستم برای خشک کردن هوای فشرده شده روی لوکوموتیو های راه آهن استفاده می شود، جایی که تراکم و یخ موجود در لوله های هوای ترمز می تواند منجر به خرابی ترمز گردد.
ژل سیلیکا گاهی به عنوان ابزاری برای کنترل رطوبت نسبی در نمایشگاه ها و ذخیره های موزه و کتابخانه استفاده می شود. شرکت تیداکل عرضه کننده انواع محصولات مرتبط با ساخت پنجره های دوجداره و همچنین فروش چسب پلی سولفاید و سیلیکاژل شیشه دوجداره آماده ارائه محصول به مشتریان است.
سایر کاربردها شامل نوارهای تست تشخیصی، دستگاه های استنشاق، سرنگ، کیت آزمایش دارو و کیت های بهداشتی بیمارستان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *