چسب شیشه سکوریت چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب شیشه سکوریت

بهتر است پیش از بحث در مورد چسب شیشه سکوریت اطلاعاتی در مورد شیشه سکوریت بدست آوریم و بدانیم چه نوع شیشه ای را شیشه سکوریت می نامند تا به اهمیت چسب شیشه سکوریت نیز در انواع سازه ها پی ببریم.

چه نوع شیشه ای را سکوریت می نامند؟

شیشه سکوریت یا سفت شده نوعی شیشه ایمنی است که با استفاده از چسب پلی سولفاید و  روشهای کنترل حرارتی یا شیمیایی کنترل شده پردازش می شود تا مقاومت آن در مقایسه با شیشه های معمولی افزایش یابد. در حالت تعادل، سکوریت کردن شیشه سطوح بیرونی را به صورت فشرده سازی و فضای داخلی را به حالت تنش در می آورد. چنین فشارهایی باعث می شود که شیشه، در هنگام شکسته شدن، به جای اینکه مانند شکسته شدن بشقاب های شیشه ای باشد ، به تکه های کوچک بصورت دانه ای خرد می شود.
در نتیجه ایمنی و استحکام این نوع شیشه ها، از شیشه سکوریت شده در کاربردهای مختلفی استفاده می کنند از جمله پنجره های وسایل نقلیه مسافربری، درهای جداکننده بخش داخلی حمام، درها و جداول معماری شیشه ای، سینی های یخچال، محافظ صفحه نمایش تلفن همراه، به عنوان جزئی از شیشه ضد گلوله، ماسک های غواصی ، انواع بشقاب و وسایل آشپزی و غیره.

شیشه چسب سکوریت قیمت

خصوصیات شیشه سکوریت

شیشه سکوریت از نظر مکانیکی و حرارتی از شیشه معمولی مستحکم تر است. انقباض بیشتر لایه داخلی در طول تولید باعث ایجاد فشارهایی در سطح شیشه می شود که در نتیجه تنش های کششی در بدنه شیشه متعادل می گردد. برای اینکه شیشه سکوریت را به عنوان یک شیشه ایمن در نظر بگیریم، فشار سطح آن باید بیش از ۱۰۰ مگاپاسکال باشد. در نتیجه افزایش استرس سطح، اگر شیشه شکسته شود، برعکس سایر شیشه های معمولی و غیرسکوریت، بصورت قطعات کوچک دایره ای شکسته می شود. این ویژگی باعث می شود تا شیشه های خوشرنگ برای کاربردهای فشار قوی و ضد انفجار ایمن باشند.
این استرس فشاری است که قدرت شیشه را افزایش می دهد. دلیل این امر آن است که شیشه های آنیل که تقریباً هیچ فشار داخلی ندارند، معمولاً ترک های سطح میکروسکوپی را تشکیل می دهند و در صورت عدم وجود فشرده سازی سطح، هر گونه تنش اعمال شده بر روی شیشه باعث ایجاد تنش در سطح می شود که می تواند باعث انتشار ترک شود. هنگامی که یک ترک شروع به انتشار می کند، تنش بیشتر در نوک ترک متمرکز می شود و باعث می شود که با سرعت صدا در مواد پخش شود. در نتیجه، شیشه های آنیل شکننده هستند و به قطعات نامنظم و تیز می شکنند. بر عکس در مورد شیشه های سکوریت شده، ماهیت شیشه بگونه ای است از انتشار و گسترش فشار وارد شده بر روی آن جلوگیری می کند.
قیمت چسب پلی سولفاید برای استفاده در شیشه های سکوریت در کنار یک چسب شیشه سکوریت مرغوب در وسایل نقلیه و درب و پنجره های منزل ایمنی اهالی و سرنشینان وسایل نقلیه را می تواند تضمین کند.
در مورد شیشه سکوریت هرگونه برش یا آسیاب باید قبل از خنک شدن انجام شود. برش، سنگ زنی و تأثیرات شدید بعد از خنک شدن باعث شکستگی شیشه خواهد شد.
الگوی کرنش و تغییر شکل ناشی از معتدل شدن را می توان با طریق قطبش نوری، مانند یک جفت عینک آفتابی قطبی، مشاهده کرد.

چسب شیشه سکوریت

کاربردهای چسب شیشه سکوریت در سازه ها

هنگامی که مقاومت حرارتی و ایمنی از مهمترین ملاحظات در جایی یا وسیله ای باشد، از شیشه و چسب شیشه سکوریت و همچنین سیلیکاژل شیشه دوجداره می توان استفاده کرد. برای مثال وسایل نقلیه مسافری هر سه مورد را دارند. از آنجا که در خارج از منزل نگهداری می شوند، در معرض گرمایش و سرمایش مداوم و همچنین تغییرات چشمگیر دما در طول سال قرار می گیرند. علاوه بر این، آنها باید از تأثیرات ناچیز در برابر آوارهای جاده ای مانند سنگ و همچنین تصادفات اتومبیل مقاومت کنند. از آنجا که محافظ شیشه ای بزرگ و تیز خطر اضافی و غیرقابل قبولی برای مسافران ایجاد می کند، از شیشه سکوریت استفاده می شود به طوری که در صورت شکسته شدن، قطعات صاف و عمدتا بی ضرر باشند.

سایر موارد استفاده از چسب شیشه سکوریت

  • درهای بالکن
  • امکانات ورزشی
  • استخرهای شنا
  • نما
  • درهای دوش حمام
  • در نمایشگاه ها و نمایشگرها
  • برج های رایانه یا موارد مشابه

حال به توصیف برخی از این کاربردها می پردازیم.

ساختمان ها و سازه ها

از شیشه و چسب شیشه سکوریت در ساختمان ها برای مجامع ساخته نشده استفاده می شود (مانند درهای شیشه ای بدون قاب)، کاربردهای از نظر ساختاری و سایر کاربردهای دیگر که در صورت ضربه به انسان خطرناک می شوند. شیشه سکوریت با چسب شیشه سکوریت از نظر مکانیکی و حرارتی می تواند سه تا هفت برابر مقاوم تر از شیشه های آنیل باشد.

فروش چسب شیشه سکوریت

مصارف خانگی

از شیشه و جسب سکوریت در خانه نیز استفاده می شود. برخی از مبلمان خانگی و لوازم خانگی معمولی که از شیشه سکوریت استفاده می کنند عبارتند از: درب های دوش بدون قاب، رومیزی شیشه ای، قفسه های شیشه ای، شیشه کابینت و شیشه برای شومینه هستند.
شیشه سکوریت همچنین شاهد افزایش استفاده در مکان هایی مثل میخانه ها، به ویژه در انگلستان و استرالیا، برای جلوگیری از استفاده شیشه شکسته به عنوان سلاح است. محصولات شیشه ای خفیف را می توان در هتل ها، کافه ها و رستوران ها یافت تا از شکست و کاهش استانداردهای ایمنی جلوگیری کند.

پخت و پز

برخی از اشکال شیشه سکوریت شده برای پخت و پز استفاده می شود. تولید کنندگان و مارک های تجاری شامل Glasslock، Pyrex، Corelle و Arc International در ظروف آشپزخانه ای تولید خود از شیشه های سکوریت استفاده می کنند. از این نوع شیشه برای درب های اجاق گاز نیز استفاده می شود.

دستگاه های تلفن همراه

اکثر دستگاه های تلفن همراه روی صفحه نمایش لمسی از نوعی شیشه سکوریت استفاده می کنند، همچنین برخی از محافظ صفحه نمایش پس زمینه برای این دستگاه ها نیز از شیشه سکوریت ساخته شده اند.

در رابطه با برخی کاربردها همچون استفاده از شیشه و چسب شیشه سکوریت در سازه های ساختمانی (بیرون و درون ساختمان) و همچنین در کاربردهایی چون وسیله های نقلیه استفاده از یک چسب شیشه سکوریت مرغوب نیز می تواند تاثیر بسیاری در مشاهده عملکرد و کیفیت بالایی از شیشه باشد. چسب شیشه سکوریت همچنین اسپیسر شیشه جهت عایق بندی و درزگیری یراق آلات و وسیله های دارای شیشه سکوریت بکار می رود و در انواع و برندهای مختلفی در بازار وجود دارد.

خرید چسب شیشه سکوریت

تولید شیشه سکوریت

شیشه سکوریت را می توان از طریق شیشه ای با روکش حرارتی از شیشه آنیل تهیه کرد. شیشه روی یک میز غلتکی قرار می گیرد و آن را از طریق کوره ای که آن را گرم می کند بالاتر از دمای انتقال ۵۶۴ درجه سانتیگراد (۱٫۰۴۷ درجه فارنهایت) تا حدود ۶۲۰ درجه سانتیگراد (۱،۱۴۸ درجه فارنهایت) می رساند. سپس شیشه با یک هوای اجباری از پیش در نظر گرفته شده به سرعت خنک می شود در حالی که قسمت داخلی برای مدت زمان کوتاهی آزاد است.

یک فرآیند سکوریت شدن شیمیایی جایگزین می تواند شامل مجبور کردن لایه ای از سطح شیشه به ضخامت حداقل ۰٫۱ میلی متر به فشرده سازی از طریق تبادل یونی همچون یون های سدیم در سطح شیشه با یون های پتاسیم (که ۳۰٪ بزرگتر هستند)، با فرو بردن شیشه به داخل حمام نیترات پتاسیم مذاب باشد. سکوریت شدن با مواد شیمیایی منجر به افزایش سختی در مقایسه با خنک کننده حرارتی می شود و می تواند برای تولید اشیاء شیشه ای با اشکال پیچیده استفاده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *