پنجره های سه جداره و مزایای آن

پنجره های سه جداره

پنجره های سه جداره پنجره هایی هستند که شامل سه لایه شیشه یا دو لایه با میزان انتشار کم و یا جریان آهسته هوا هستند که بین آنها معلق است. این نوع پنجره ها که از عایق کاری بالایی برخوردار هستند (در اینجا منظور عایق بودن حرارتی شیشه ها است به خصوص در آب و هوای سرد) اولین بار سال ها پیش در سوئد معرفی شدند. امروزه، شیشه های سه جداره را اغلب در پروژه های جدید ساخت و ساز در سراسر ایالات متحده و کانادا می توان یافت و این نوع از پنجره ها گزینه ای ایده آل برای صاحبان خانه هایی محسوب می شوند که قصد دارند خانه های قدیمی خود را در برابر آب و هوای سرد مقاوم تر نمایند.
گرچه شیشه های سه جداره کمی گران تر از سایر پنجره های موجود در بازار هستند، اما آنها با استفاده از کدهای ساختمانی، نسبت به پنجره های R-5 یا پنجره های مقاوم در برابر طوفان به دفعات بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه های سه جداره فراتر از استانداردهای ASHRAE 189.1 و IGCC هستند، اگرچه آنها پس از تصویب استاندارد IECC 2012 به داشتن این استاندارد نیاز دارند. وزارت نیرو همچنین با برنامه ریزی برای خرید شیشه های سه جداره به دنبال گسترش استفاده از پنجره ها در ساخت و سازهای ساختمانی است.

خرید پنجره های سه جداره

 

مزایای پنجره های سه جداره

این پنجره ها، به طور معمول با چسب پلی سولفاید نصب می شوند و دارای مزایای گسترده ای هستند. سفت و سخت تر و بادوام تر از پنجره های سنتی هستند، پنجره های سه جداره دارای خاصیت عایق بندی ویژه ای هستند، به خصوص در مناطقی که هوای به شدت سرد دارند استفاده از این پنجره ها می تواند پاسخگوی مبارزه با هوای سرد باشد. آنها همچنین در برابر تراکم مقاوم بوده و باعث کاهش انتقال صدا می شوند.
سه لایه بودن شیشه شیشه های سه جداره و استفاده از سیلیکاژل شیشه دوجداره همچنین امنیت را افزایش می دهد- چرا که شکستن پنجره های ضخیم تر سخت تر از پنجره های تک لایه سنتی و پنجره های دوجداره جدید است. علاوه بر این، شیشه های سه جداره در مقایسه با پنجره های معمولی و دو جداره، صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی پدید می آورند.
نصب شیشه های سه جداره معادل به روزرسانی دیوارها و سقف های شما از R-20 به R-40 (در شرایط خاص) است و این پنجره ها می توانند گرمازدگی نسبی را کاهش دهند که این خود به نوعی افزایش راحتی حرارتی در داخل منزل محسوب می شود.
جهت کاهش هزینه ها می توان از پنجره های دو جداره و شیشه های سه جداره متناسب با جهت گیری ساختمان استفاده کرد. فریم های توخالی عایق را هنگام نصب پنجره خود در نظر بگیرید، زیرا می توانند عملکرد آنها را افزایش دهند، این عمل می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود.

قیمت پنجره های سه جداره

معایب پنجره های سه جداره

مانند هر مصالح ساختمانی دیگری، این پنجره ها می توانند معایبی نیز داشته باشند. به دلیل داشتن وزن سه عدد شیشه جداگانه، شیشه های سه جداره گاهی اوقات می توانند در مورد مواد سایشی ضعیف تر مشکل ایجاد کنند؛ اگر یک سازه دارای دیوارهای استاندارد و مقاوم نباشد، شیشه های سه جداره برای استفاده در آن مناسب نخواهند بود.
این وزن همچنین می تواند هزینه کار و بودجه نصب شما را افزایش دهد. بایستی قبلا سه جداره بودن پنجره ها به اطلاع نصاب پنجره برسد چرا که ممکن است وسایل آنها دارای محدودیت عرضی باشد و گاهی اوقات با باز شدن محدود می شوند که قبل از نصب باید به آنها توجه شود. علاوه بر این، برخی از سازندگان گزارش داده اند که به دلیل ضخامت بالای شیشه های سه جداره، ممکن است در قسمت خارجی پنجره تراکم ایجاد شود.
از نظر مالی، پنجره های سه جداره گران تر هستند– قیمت آنها ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از قیمت پنجره های دوجداره است. در اقلیم های بسیار سرد، هزینه به ارزش سرمایه گذاری در استفاده از این پنجره ها می ارزد اما در آب و هوای معتدل ممکن است اینگونه نباشد.

پنجره های سه جداره

در هنگام خرید پنجره های سه جداره بایستی دنبال چه چیزی بود

اگر هنوز می خواهید به دنبال خرید یک شیشه سه جداره برای منزل خود بروید، بایستی حتما در مورد موارد ذیل اطلاعات کسب کرده و به هنگام خرید آنها را مرور کنید:

  • آیا بین پنل ها گاز آرگون وجود دارد؟
  • آیا پنجره سه جداره مورد نظر حاوی شیشه کم E است؟
  • مواد پانل مرکز را تأیید کنید
  • قاب چقدر عمیق است؟
  • آیا بین پانل ها میله فاصله وجود دارد؟
  • آیا گارانتی توسط سازنده ارائه می شود؟

استفاده از شیشه های سه جداره و حفظ انرژی

استفاده از این دسته از پنجره ها میان برخی از افراد که در زمینه حفظ انرژی و بهبود کارایی بسیار متعصب هستند امری متداول بوده است. درواقع، این مسئله به بیش از ۳۰ سال پیش و به اواسط دهه ۷۰ بر می گردد. در طی این سالها، تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفته و شاهد بهبود چشمگیری در عملکرد پنجره ها بوده ایم.
قبل از بحران انرژی سال ۱۹۷۳، بهترین پنجره ها از دو لایه شیشه ساخته می شدند که معمولاً با فضای هوایی یک چهارم اینچ از هم جدا می شدند. سپس برخی از محققان در MIT یک پوشش فلزی بسیار نازک و شفاف اختراع کردند که با کاهش مقدار گرما که پنجره به بیرون تابش می کند باعث کاهش چشمگیر گرمای هوا می شود. این پوشش های کم انتشار، یا کم مصرف، بر روی پلاستیکی معلق بین لایه های شیشه قرار داشتند حرکت می کرد و یا مستقیماً روی شیشه پوشیده شده بودند.
محققان دیگر دریافتند كه اگر هوا بین لایه های شیشه با گاز با هدایت پایین تر جایگزین شود، می تواند منجر به کاهش گرما شود. آرگون بیشتر برای این کار مورد استفاده قرار گرفته است، گرچه امروزه بهترین نوع شیشه های سه جداره و دوجداره از کریپتون یا حتی گاز پر کننده زنون بدین منظور استفاده می کنند. تخلیه اکسیژن و استفاده از نمگیر شیشه دوجداره و سه جداره، شیشه به خوبی می تواند از تعریق و کدر شدن شیشه ها جلوگیری کند.
با روکشهای کم الکترونیکی و پر کردن گاز آرگون و با افزایش فضای بین لایه های شیشه به ۱/۲ یا ۵/۸ اینچ، مقدار عایق میانی شیشه به حدود R-4 افزایش می یابد؛ و این جایی است که عملکرد پنجره های ایالات متحده کاملاً جنجال برانگیز می شود. اگر جریان گرما در لبه ها و قاب های پنجره واقع شود، برای بدست آوردن میانگین R برای کل پنجره عملکرد کمتر است.

ساخت پنجره های سه جداره
برای دستیابی به عملکردی بسیار بهتر از پنجره های R-4، باید از لایه های اضافی شیشه و روکش های کم مصرف اضافی استفاده کرد. از سال ۱۹۷۶ استفاده از این دسته از پنجره ها از اساس در کشور سوئد ضروری اعلام شده است. از آن سال با آنکه بسیاری از پنجره های مدرن در سوئد سه جداره نبودند اما این یک عمل استاندارد به شمار رفته و تولید کنندگان فهمیدند که چگونه می توانند محصولاتی تولید کنند که عملکرد بسیار خوبی داشته و کارایی به مراتب بهتر از پنجره های ایالات متحده در کنترل گرما و افزایش گرمای ناخواسته را انجام می دهند.
از این رو بسیاری از شركتهای آمریكایی امروزه شیشه های سه جداره را فعالانه پذیرفته اند و بحران انرژی را جدی می دانند. کارخانه های تولید پنجره که قبلا با ورشکستگی و اخراج کارگران مواجه شده بودند هم اکنون به کارخانه ای فعال به منظور تولید شیشه های سه جداره با کارایی بالا تبدیل شده اند و تولیدات خود را روز به روز افزایش داده و روانه بازار می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *